czwartek, 29 grudnia 2011

Matala

Powrót do kochanej Grecji :-)

Dziś wstawiam zdjęcia z Matali - miejscowości na Krecie, która słynie nie tylko z przepięknej i błękitnej wody, ale także z... bardzo starych grobowców wykutych w skale!

Zanim jeszcze chowano tam zmarłych, tworzono tam same groty, było to aż w okresie neolitu czyli tzw. młodszej epoce kamienia (czyli jednym słowem bardzo dawno). W okresie od I do II w. n.e groty wykorzystywano jako groby.

Matala jest niewątpliwie przepięknym miejscem, przywiozłam stamtąd wiele wspaniałych wspomnień, ale także i straszliwych.

Jednym z tych milszych było kąpanie się w tej przejrzystej i cudnej wodzie, innym wspinanie się z Tatą na najwyższe punkty klifu :-)

Przerażający był min. przymus stawania w lub na kamiennych postumentach, gdzie kiedyś leżeli zmarli, lub wchodzenie do ciemnych grot, w których równe wgłębienia w ścianach z półkolistym łukiem na górze wskazywały dawne miejsce pochówku...

Ale jednak nie to jest najgorsze. Mimo wszystkich cudowności jakie tam zobaczyłam i zachwytu tą wodą, to właśnie ona stała się prawdziwym niebezpieczeństwem.
Mianowicie, podczas gdy stałam sobie na samym brzegu, mocząc tylko stopy zobaczyłam jak woda znienacka powoli się wzburza (przedtem była zupełnie gładka, to był jakiś przypływ). Nie zdążyłam nawet nic pomyśleć, a zostałam wywrócona przez falę! Leżąc na piasku po chwili podniosłam głowę i całą mnie znów zalała fala. Ponowiłam próbę wynurzenia głowy i znów zostałam nagle zalana. Zaczęłam się powoli dusić, gdy trzecia próba się nie udała byłam doszczętnie przerażona. Mamę (która świetnie pływa) poturbowało dalej i nie mogła się do mnie dostać, na szczęście wyciągnął mnie jakiś starszy pan, którego szczerze mówiąc też właściwie fale do mnie dopchnęły...
Nieźle by się to dla Nas, a szczególnie dla mnie skończyło... Ale jak to Mama powiedziała, mieliśmy tam lekcję życia i istotną informację - że można się utopić nawet w wodzie do kostek...

No więc historia taka, ale poza tym było super :-)

Polecam to miejsce wszystkim, którzy mają zamiar udać się w te strony!

Tak więc wstawiam zdjęcia:

 
 
 
 

Mam nadzieję, że się podoba, proszę o komentarze :-)

Emmy

4 komentarze: